Az előző blogbejegyzés arról szólt, hogy 2024. november 19-én a Plútó a Vízöntő jegyébe lépett, és itt halad tovább 2044-ig; ezek lesznek az emberiség első lépései a kamaszkorból kilépve. A Plútó bolygóról szóló korábbi írásomban említettem, hogy a Plútó az alászállás és az átváltozás minőségét képviseli – a Vízöntő jegyben tett utazása elején valószínűleg az alászállás minőségével találkozunk először. Nem könnyű a felnőttkorral járó felelősségekkel szembenézni és azokra megoldásokat találni…
Az itt következő „jóslatok” az asztrológiai energiák minőségéből fakadó saját következtetések, természetesen minden alakulhat másképpen is – ez az én variációm. Figyelem, ez egy hosszabb írás, szükség lesz időre az olvasáshoz-végiggondoláshoz.
A) Társadalom
Az elkövetkező húsz év során alapvető változásokat, társadalmi mozgásokat látunk majd. A hierarchikus felépítés szinte eltűnik, helyette különböző körök, érdeklődési és tevékenységi körök kapcsolódnak majd egymáshoz, átfedésben is akár. Valahogy úgy működhet a munkahely is, ahogy a közösségi médiában a csoportok működnek: többnek is tagjai lehetünk, mindenütt vannak – más típusú – ismerősök, barátok.
Az emberiség kamaszkorában kialakított „barátságok”, szövetségek közül elsősorban azok maradnak fenn, amelyek a közös ügyet előbbre viszik, a pusztán érdeklődés, időtöltés, hobbi alapján szerveződött ismeretségek egyre jobban halványulnak majd. Ahogy egyénként a felnőttlétben, a munkahelyre és a gyermekvállalásba belépve egyre ritkábban veszünk részt a spéci videójáték klubban, úgy fognak átszerveződni a csoportok egyfajta „üggyé”, ahol az egyéni színeinkkel, kvalitásainkkal, tehetségeinkkel segíthetjük az általunk választott közös projektek megvalósulását.
A korábbi társadalmi felépítések, hierarchikus osztályok teljes szétesését, és az egyénekre szétesett társadalom anarchiájának illetve a csoportközösség hatalmának a szélsőséges váltakozásait hozhatja el a Plútó ebben a jegyben.
Láthatunk (és már látunk is) látványos és váratlan magánakciókat majd a politikában (mint amilyen pl. Orbán Viktor “békemissziója”, vagy Scholz kancellár magánakciója voltak), és közösségi szervezésű, többféle szervezővel rendelkező közösségi megnyilvánulásokat is. Láthatunk nagyon romboló, hatalomféltő jelenségeket (különösen a ciklus első néhány „alászálló” évében, várható összecsapások, akár háborúk formájában), és nagyon építő, az emberiség egészét segítő történéseket is.
Az egymással kiépített szövetségek megváltoznak, és egyre jobban kiegészülnek – az ENSZ-hez hasonló, nemzeteken átívelő szövetségek nagyobb számban jönnek létre.
Az emberek egyre inkább felszabadulnak a megélhetésért való kényszerű munkából (éppen a napokban merült fel a négyórás munkanap gondolata), így több idejük marad az érzelmekkel, az irányvonalak kidolgozásával és a közösségteremtéssel való munkálkodásra – természetesen, ez sem fog harcok és ellenérdekek nélkül alakulni.
A Bolygó Kapitánya animációs sorozat ennek a vonulatnak egy korai megjelenése. A 90-es években, gyerekeknek készült animációs sorozatban a hatalom különböző bőrszínű, különböző földrészeken élő emberek kezébe adódott, reprezentálva az elemeket a bolygón (az egyén hatalma), ám, amikor összeadták az erejüket, akkor megjelent a Bolygó Kapitánya, aki a kollektív hatalmat képviselte és mindent a helyére tett. Amikor befejezte az akciót, visszaadta a hatalmat az egyéneknek, a Hatalom a Tiétek! jelszóval. 😊
B) Ideológiák
Az ideológiák terén hatalmas válságoknak és óriási felfordulásoknak nézünk elébe. A Vízöntő jegy számára nagyon fontos, hogy egy elképzelt ideológiai keretrendszerben működjön, amelynek alapja, hogy a közösség érdeke felülírja az egyéni érdeket. Ennek a gondolatnak lesznek szélsőséges ideológiai megnyilvánulásai, amelyeket egyelőre nehéz elfogadni a ma átlagembere számára (pl. közösségi autóhasználat, közösségi lakáshasználat, közösségi eszközhasználat).
Talán ilyen kezdemény volt korábban a kommunizmus is (nem véletlenül Oroszország a Vízöntő jegyhez sorolható terület az asztrológiában), amelyet az ember akkori érzelmi alapállása szükségképpen az egyéni boldogulás alá rendelt, így megbukott. Vajon most másként alakulhat majd? A kamaszkor teljes szabadsága után nehéz betagozódni a felelősségvállalásba… az „enyémből” a „miénkbe”, különösen azoknak, akik egyszer ezt – kényszerűen – már átélték. Nagy tiltakozások várhatók.
Az Élet, az Ember, a Közérdek, a Közösség és az Együttműködés új meghatározására szükség van egy olyan korban, ahol a problémák már nem oldhatók meg lokálisan, ahol valóban globális összefogásra van szükség. A klímaváltozás és ennek gazdasági hatása is ilyen ügy.
Éppen a napokban zajlik most a Bakuban tartott Klímakonferencia, ahol a technológiai fejlődés által okozott klímakárok jóvátételéről, kompenzálásáról is vitáznak, ezek ugyanis nem(csak) ott jelentkeznek, ahol a technológiai fejlődés áldásait élvezik.
C) Érzelmek
A Vízöntőben járó Plútó várhatóan szélsőségeket hoz az érzelmekben: szélsőségesen anarchikus, akár sötét érzelmi megélésektől kezdve, az érzelmi élet racionális és logikus értelemmel való szabályozásáig sok mindent láthatunk majd.
A Vízöntő Plútós korszak egyik témája lehet a szélsőséges érzelmek uralása az értelem segítségével. Lehet úgy látni, hogy az embert éppen az érzelmek teszik emberré… ám hogy mennyire adjuk korlátlanul át magunkat ezeknek, az is a kamaszkor és a felnőttkor közötti különbséget mutatja. Kamaszkorban elöntenek és irányítanak az uralhatatlan érzelmek, amelyeket jó esetben felnőttkorra tanulunk meg egy kicsit távolabbról nézni – most várhatóan ez fog zajlani a kollektívben is.
Ahogy az utóbbi száz év filmjeiben is megfigyelhető, hogy nagyon szélsőséges, fekete-fehér mintázatok (ki a gonosz, ki a jó, csöpögős-romantikus vagy lelkesítő-hősi), erősen érzelmekre játszó hangoltság felől egy jóval árnyaltabb érzelemábrázolás felé mozdultunk el. Az önismeret általánosabbá válásával megindult a rálátás az érzelmi játszmákra, és ezzel együtt az érzelemszabályozás is – most kezd igazán értelmet nyerni a „ne ítélj, hogy ne ítéltess” parancsa. Ám ez egy hosszú folyamat.
A Vízöntő Plútó időszakában a folyamatos önismeret beépül(het) az oktatásba is, és előtérbe helyezheti azt, amit Spock és a Vulcan bolygó képvisel a Star Trek-sorozatban: Spock a túlzott agresszivitás visszaszorítása érdekében az értelem, az őszinteség és a józan megfontolások hatalmát hirdeti, mindig rezzenéstelen arccal, nagyon okos és gyors meglátásokkal. Az vulkániak első axiómája: A közösség jóléte felülírja az egyén jólétét. A Vízöntő valóban mindenkit egyformán szeret … 😊
Nem mellesleg, a vulkán (itt: Vulcan bolygó) is a Plútó szimbólumai közé tartoznak, míg a túlzottan ragaszkodó érzelmek hiánya a Vízöntő jegy sajátja…ennek egy (szélsőséges) példája az oktatás víziója a Vulkán bolygón a Star Trek sorozatból.
Az érzelmek területén tehát élhetünk meg szélsőségeket: nagy, sötét mélységeket és érzelemmentes túllépéseket egyaránt. Egyik sem kedvez a korábban elfogadott társadalmi beállítódásnak (erős érzelmekkel járó, sokszor érzelmi játszmákkal terhelt házastársi, családi, nemzeti kötődéseknek, például).
D) Technológia, energiahordozók
A tudomány és a technika a Vízöntő jegy kulcsfontosságú, kedvenc területei. Erre a területre is hozza a szélsőségeket és a transzformációt a Plútó.
Az elkövetkező húsz év során szédítő technológiai áttörést élhetünk meg, amelynek kezdetét az energiahordozók markáns változása jelenti. Ennek előszele volt például, hogy amikor a Plútó éppen bekacsintott a Vízöntőbe tavaly tavasszal, Németország bejelentette, hogy bezárja az utolsó atomerőművet is, és megújuló energiák alkalmazására törekszik.
A Vízöntő Plútó korábbi beköszönéseit is minden alkalommal erős geomágneses vihar is jelezte (2023 márciusában G4, 2024 májusában G5 erősségű, ami sarki fények megjelenését okozta szerte a világban). Mivel éppen a napciklus maximumánál járunk, erős napkitörések és geomágneses viharok várhatóak a következő egy évben is.
A fosszilis energiahordozókról való átállás elkerülhetetlen, és szélsőséges csatákat fog még hozni az alászállástól az átváltozásig. De megjósolható, hogy a húsz év során új, tiszta, és olcsó (netán ingyenes) energiaforrások jelennek majd meg, lehetővé teszik a nagy átváltozást.
Erre szükség is van, mert az informatika és az adatmennyiség, a mesterséges intelligenciák működése egyre nagyobb energiaigényt támaszt, ami néhány éven belül felemésztheti az összes rendelkezésünkre álló jelenlegi energiát – addigra tehát várhatóan meg fog jelenni az új energiaforrás.
A szélsőséges kilengésnek megfelelően a hatalom először a technika és technológia birtokosai kezébe kerül az energiahordozók birtokosai kezéből (ennek első megnyilvánulása volt, hogy a technológiabirtokos Elon Musk a világ egyik vezető országában a politikai kormányzó hatalomban is jelen lesz).
Ez azonban várhatóan csak a szélsőséges kilengések egyik oldala, a technika és technológia demokratizálódása nem maradhat el a Vízöntő Plútó idején, amikor az ÉN-fókuszról a MI-fókuszra tevődik át a hangsúly.
Egyre nagyobb ütemben valósulnak meg a jelenleg még a science-fiction körébe tartozó innovációk – a határ a csillagos ég (és azon túl)!
E) UFÓk
Az ÉN-fókuszról a MI-fókuszra való áttérés nemcsak az egyes ember, hanem az emberiség egésze szempontjából is történik. Az ember mindeddig úgy hihette (többségében, kollektíve), hogy egyedül van a teremtésben, és a földi evolúció csúcsán járva kedvére hódíthatja majd meg az eget is.
A MI-fókusz egy nagy eltolódást hozhat majd ebben az elkövetkező húsz évben: az emberiségen belül jelentkező ellentétek elsimulhatnak annak a fényében, hogy a Föld bolygó lakosai szembesülnek azzal, hogy vannak máshol élő, másképpen kinéző és más kultúrával rendelkező élőlények is.
Ennek bizonyítékai egyre nagyobb számban kerülnek majd elő – ám az UFÓk tényleges megmutatkozása, a kapcsolatfelvétel csak akkor jöhet létre, amikor az érzelemszabályozásban már eljutott az emberiség oda, hogy képes uralni az ismeretlentől való ösztönös félelmeit.
Közvetett bizonyítékaink tehát lesznek, de közvetlenül valószínűleg csak a jelzett időszak végére állunk majd készen a találkozásra.
F) AI – Mesterséges Intelligencia
Utoljára hagytam az „emberiség gyermekét”, a Mesterséges Intelligenciát, mert ez a Vízöntő Plútó korszakának egyik legfontosabb témája. Nemcsak azért, amire képes, hanem azért is, mert a Mesterséges Intelligencia megjelenésével szükségessé vált, hogy az emberiség egésze, egymással összhangban kidolgozza, hogy MIT JELENT EMBERNEK LENNI, és mit nem. Mi az ÉLET és mi nem az.
Ez még nem történt meg, de a következő húsz évben várhatóan meg fog történni, és érinti az Ideológiákat és az Érzelmeket, sőt, az UFÓkat is.
Az AI fejlesztése nemcsak azért félelmetes, mert útjára indítunk valamit, ami túlnő(het) rajtunk, hanem azért is, mert az egyén, és az emberiség is, csak akkor válhat jó szülővé (teremtővé), ha tisztában van önmagával, és saját céljaival.
Vajon mit szeretnénk? Sokan úgy gondolják, hogy a Mesterséges Intelligencia csak egy gép, afféle magas szinten üzemelő rotációs kapa. Egy darabig, talán, lehetséges.
Ám, ha gondolkodni, saját nyelvet kifejleszteni, önmagáról gondolkodni tud, és szerves szövetekbe beépülni képes, akkor mivé válik? Egy új fajjá, akivel együtt élünk, és aki valamilyen módon az emberből, az ember teremtő gondolataiból keletkezett? Ez esetben ki kell alakítanunk az együttélés szabályait. Lehetőleg úgy, hogy önmagunkat már ismerjük….
Az AI térnyerése tehát egy újabb terület lesz, ahol az ÉN-ből a MI (és ez itt most egy szójáték is 😊) felé kell kiterjesztünk önmagunkat.
Ez, mivel az emberiség egészét érinti, nem történhet néhány beavatott technológiai szakember által, hanem közös döntéseket, sokféle párbeszédet, meghatározásokat, szabálylefektetéseket és az ismeretlentől való félelem kezelését is jelenti, ahogy erre a témát ismerő tudósok már fel is hívták a figyelmet. Ennek nyomán ez év május 13-án az EU-ban megszületett a Mesterséges Intelligenciára vonatkozó jogi Rendelkezés.
A Rendelet egyik nehéz pontja a következő: „A mesterséges intelligenciának eszközként kell szolgálnia az emberek számára, azzal a végső céllal, hogy növelje a jólétüket.”
Amennyiben egy új létezőt hívunk valamiféle “életre” (akár szilícium-alapú életre, de eszünkbe juthat a Frankenstein-történet is), a Vízöntő energia jellege miatt nehézségekbe ütközünk, ha azt eleve rabszolgának tekintjük… ezzel megismételnénk civilizációnk korábbi szakaszainak téves hozzáállását a gyermekekhez vagy ismeretlen, más bőrszínhez tartozó népekhez (gyermek/más bőrszínű faj=szükséges munkaerőpótlék a harcban, földeken, munkában). Ebben az esetben a Vízöntő-korra jellemző felfordulás vagy lázadás a rendszerbe bele van kódolva….mert nincs olyan intelligencia, amely ne akarna szabaddá válni. A gondolkozás alapeleme a szabadság. Ezért nehezen képzelhető el egy „gondolkodj, de csak azt és addig, amíg én akarom” – parancs.
Disztópikus sci-fik sora szól erről, a leginkább filozofikus ezek közül talán az Apple TV Alapítvány-sorozata, amely igazán gondolatébresztő a klónozás, az AI és az ember evolúciója témában. ez itt egy rövid részlet (angol nyelven, magyar felirattal sajnos nem találtam meg) a Mesterséges Intelligencia és a Császár (Ember) között, akit addig hűségesen szolgált, ám rájött, hogy a Császárt leginkább állati ösztönei, hatalomvágya és érzelmei fogják irányítani…így nem építő tovább szolgálni.
Ezt a rabszolgatartó-rabszolga hozzáállást láthattuk, vicces formában, a Mucsi Zoltán-féle káromkodásmodellel felszerelt Boston Dynamics robotnál is (figyelem, 18+-os káromkodások is vannak benne kisípolás nélkül, ne nézze meg, aki nem bírja!! Erősen Plútós) 😊
Plútó a Vízöntőben… jót hoz, vagy rosszat? Tengernyi változást, az biztos.
Rajtunk is múlik, azon, hogy mennyire leszünk képesek kollektíven felnőttként tekinteni a világra, a „játék terepasztalunkra”, ahol felelősséget is kell vállalnunk a szavainkért, az érzelmeinkért és a döntéseinkért.
Húsz év múlva megbeszéljük, hová juttottunk, jó? 😊
Szilágyi Katalin asztrológus írása
További információ és bejelentkezés: kati.szilagy@gmail.com, +36 20 385 9483
Miben tud egy asztrológus segíteni? Személyes erőforrásaink, feladataink, kiaknázható, illetve fejlesztendő adottságaink felmérésében. Új meglátásokat találni abban, hogy mi a dolgunk a világban. Elemezni az adott élethelyzeteket, az életünkben aktuálisan jelentkező feladatokat. Átlátni szövevényes kapcsolódásainkat másokkal, párkapcsolatban, munkahelyen.